Kaj je greh? Greh je nekaj slabega, ki ga napravimo v mislih, besedah in dejanjih. Greh je posledica napake v sistemu. Zato so lahko naše pomanjkljivosti ali pa tudi presežki vir kreposti ali pa vir greha. Kajti napaka se napravi takrat, ko je nečesa premalo ali pa preveč. Ljudje z debelo denarnico, ali pa z občutkom večvrednosti praviloma napravijo več napak, več greha, ker si domišljajo, da si lahko privoščijo, kakor tisti, ki imajo naštetega manj.
Kakorkoli že, ko se izgubi občutek za greh, se izgubi tudi smisel vere in smisel Cerkve. Ne pozabimo, okoli Jezusa so se zbirali grešniki in prvi svetniki so iz vrst najhujših grešnikov: cestninarjev, prešuštnikov, morilcev, tatov, lažnivcev itd. Ki pa so se zaradi Jezusa začeli zavedati svojih napak in svojih pomanjkljivosti, svojega greha, ter se zaradi Jezusove milosti spreobrnili.
Danes se včasih zdi, da je Cerkev kot nekakšen eliten klub, rezerviran samo za popolne, ter da mora biti vse poštirkano, popolno, enako, brez napak. Ampak Cerkev je kot Marija, pribežališče grešnikov. V srednjem veku je vsaka cerkev veljala za azil. Če se je obsojenec na poti na morišče, zatekel v cerkev, mu posvetna oblast ni mogla ničesar. Ker v Cerkvi, v veri veljajo drugačna merila.
Bolj kot živimo v brezgrešnem svetu, ki ne prenaša pomanjkljivosti in hib, bolj smo lahko hvaležni za Cerkev – pribežališče grešnikov, ki nas sprejema z vsemi napakami in vseh grehom. Saj so to vstopne točke, da postanemo svetniki: z molitvijo, zatajevanjem, dobrimi deli – dobra vaga v nebesa pomaga. Cerkev v svojem bistvu ne teži k popolnosti in enakosti, temveč k življenju po Kristusu, s Kristusom in v Kristusu.
(foto: pixabay.com)